XVI-wieczna wieża Belém to fortyfikacja na brzegu rzeki Tag. Była to jakby ceremonialna brama prowadząca do Lizbony i punkt wejścia na pokład portugalskich odkrywców przed rozpoczęciem ich podróży. Do dziś jest symbol morskiej i kolonialnej potęgi Portugalii. Wieża jest interesująca pod względem architektonicznym ze względu na styl manueliński połączony z elementami renesansowymi i mauretańskimi.
W pobliżu Wieży Belém, również nad rzeką Tag, stoi współczesny Pomnik Odkrywców. Jest to symboliczne miejsce, z którego portugalskie statki wypływały, aby odkrywać nowe lądy. Inauguracja pomnika w 1960 r. wyznaczyła pięćsetną rocznicę śmierci Henryka Żeglarza, inicjatora XV-wiecznych europejskich odkryć morskich i ekspansji Imperium Portugalskiego.
W momencie odsłonięcia pomnika Portugalia była nadal krajem o aspiracjach kolonialnych. Kolonie zamorskie zostały przemianowane na prowincje zamorskie. Rząd zainicjował relokację obywateli Portugalii z kontynentu do prowincji zamorskich w Afryce. Wojna kolonialna Portugalii, która trwała 13 lat, miała się rozpocząć rok po odsłonięciu Pomnika Odkrywców w 1961 r.
Pomnik Odkrywców jest idealizacją portugalskiej eksploracji. Znajdują się na nim postacie z portugalskiej historii odkryć. Główna statua Henryka Żeglarza przewodzi pozostałym.