Kluczowym elementem przy instalacji gorącego prysznica jest wymiennik ciepła. Musi być on na tyle skuteczny, aby umożliwić natychmiastową i nieograniczoną gorącą wodę. Moim zdaniem płytowy wymiennik ciepła jak najbardziej odpowiedni. Posiada on zwartą konstrukcję i jest odporny na korozję.
Dodany ciężar: 4,5 kg
Konieczne jest aby wymiennik ciepła zamontowany był w komorze silnika w pobliżu przewodów ogrzewania kabiny. Jak dla mnie najlepszą lokalizacją było miejsce pod skrzynką akumulatora. Instalowałem jednocześnie skrzynkę na dwa akumulatory i płytowy wymiennik ciepła doskonale mieści się tam gdy przykręcony jest do góry nogami pod akumulatorem pomocniczym. Jestem prawie pewien, że standardowa, pojedyncza skrzynka akumulatora może równie dobrze służyć temu samemu celowi. Inne możliwe miejsce dla wymiennika ciepła to ścianka ognioodporna po stronie pasażera, lecz wymaga to niestety wywiercenia otworów. Nie bardzo podobała mi się to idea, ponieważ podczas moich zmian staram się uniknąć jakiegokolwiek wiercenia w karoserii.
Nie byłem pewien, który z przewodów grzewczych należy podłączyć do wymiennika ciepła, wprowadzający czy wyprowadzający. Wygląda jednak na to, że nie ma to znaczenia, w Jeepie JK. Rozgrzany płyn z chłodnicy przepływa swobodnie w obu przewodach. Nie ma to również znaczenia, czy włączone jest ogrzewanie w kabinie, czy nie. Postanowiłem wykorzystać dolny wąż, jako bardziej wygodny, aby dołączyć go do wymiennika ciepła bez przecinania go, tak na wszelki wypadek, gdym musiał podłączyć go z powrotem. Ważne jest, aby pamiętać, że w tego typu wymienniku ciepła w celu uzyskania najlepszej wydajności, ciecze powinny przepływać w przeciwnych kierunkach. W oparciu o informacje, które otrzymałem od producentem występuje 17% strata wydajności, gdy ciecze płyną w tym samym kierunku.
Chciałem aby mój system ciepłej wody był łatwy do użycia bez otwierania maski. Znalazłam dwa istniejące otwory w ramie za przednim zderzakiem. To jest miejsce, gdzie zamontowałem szybkozłącza do podłączania węży prysznica.
Posiadałem już wcześniej prosty prysznic kempingowy z pompą do wody. Idealnie nawał się on do tego projektu. Dokupiłem węże do wody, szybkozłącza i mój system był gotów. Podczas pierwszego testu, woda stała się szybko tak gorąca, że umycie rąk było wręcz niemożliwe. Musiałem dokupić zawór termostatyczny w celu regulacji ciepła wody w prysznicu. Po pierwszym miesiącu korzystania z pompy dostarczonej w zestawie z prysznicem okazało się, że nie jest to zbyt solidny produkt. Jako zamiennik, postanowiłem kupić inną, elektryczną zanurzalną pompkę do wody.
Podczas korzystania z prysznica, używam pojemnik z tworzywa sztucznego jako zbiornika na wodę. Gdy pojemnik jest opróżniony, wykorzystywany jest on do przechowywania prysznica wraz ze wszystkimi wężami. Zazwyczaj używamy wodę z naszych zbiorników. Podczas brania prysznica, silnik musi być włączony, po to aby wymiennik ciepła działał prawidłowo. Termostatyczny zawór mieszający pozwala regulować temperatury wody w oparciu o własne potrzeby.