Land of Cod

Nowa Fundlandia i Labrador określane są czasami, jako kraina dorsza. Jest to miejsce, gdzie przez wieki dorsz w istocie był podstawą życia lokalnej ludności stając się istotną częścią tamtejszej historii. W dawnych czasach tubylcy, później europejscy osadnicy opierali swą egzystencję na połowach dorsza, nadnaturalnie obfitego w wodach Atlantyku. W końcu XX wieku rybołówstwo załamało się. Pozostały jednak wioski rybackie, które chciałem odwiedzić.

Kraina dorsza - mapa wyprawy Długa jazda W poprzek wyspy Nowa Fundlandia Wizyta na terytorium francuskim Półwysep Bonavista Gros Morne Moja pierwsza góra lodowa Południowy Labrador Battle Harbour W drodze do Happy Valley-Goose Bay Droga do Churchill Falls Powrót do cywilizacj

Była to jakby kontynuacja wcześniejszej „Podróży przez Akadię”. Tym razem zamierzałem jechać dalej na północny-wschód i dotrzeć do krańca kontynentu Ameryki Północnej. Wyprawa prowadziła poprzez Cape Breton w Nowej Szkocji, wyspę Nowej Fundlandii i Labrador. Spędziłem wiele godzin na drogach leśnych i szutrowych. Dotarłem do odległych osad, oraz odwiedziłem kilka przybrzeżnych wysp. Obserwowałem życie morskie. W czasie podróży natknąłem się na wiele gór lodowych.

Informacje statystyczne wyprawy:

Tytuł wyprawy:
Kraina dorsza
Cel:
Odwiedzić osadę Wikingów w Ameryce i poznać kulturowo odrębny region Kanady
Gdzie:
Atlantycka Kanada
Kiedy:
sierpień 2011
Całkowity przejechany dystans wyprawy:
7 700 km
Dystans przejechany po drogach leśnych i szutrowych:
1 300 km
Przebite opony:
3
Samochodowe przeprawy promowe:
3
Pasażerskie przeprawy statkiem:
4
Przejścia graniczne:
4

Przygotowania do wyprawy:

Nie było czasu na specjalne przygotowania. Postanowiłem, że będę spał w tylnej części Jeepa. Spakowałem śpiwór, kuchenkę, trochę jedzenia i wyruszyłem samotnie w drogę.

Dziennik i zdjęcia:


© 2011 Maciej Swuliński