Dziedzictwo kolonialne

Starożytne kamienne brzuchacze

29 listopada

Wczoraj wróciliśmy z Copán w Hondurasie, aby obozować przy hotelu La Caballeriza w Gwatemali. Ładne miejsce na jedną noc lub dłużej. Rano wyruszyliśmy w kierunku Meksyku. Zaciekawieni starymi mezoamerykańskimi bazaltowymi rzeźbami zatrzymaliśmy się po drodze w La Democracia

Niemiecka para, którą spotkaliśmy:Sábana Grande, Gwatemala::
Niemiecka para, którą spotkaliśmy
Rzeźby na rynku::La Democracia, Gwatemala::
Rzeźby na rynku
Brzuchacz #1::La Democracia, Gwatemala::
Brzuchacz #1

Duże kamienne rzeźby wystawione są wokół placu tego małego miasteczka. Rzeźby zostały odkryte na pobliskich polach uprawnych Monte Alto i są charakterystyczne dla nizin Pacyfiku. Kiedy zostały wyrzeźbione? Archeolodzy nie mają pewności. Niektóre fakty sugerują, że mogą pochodzić one z późnego okresu preklasycznego (500 pne do 100 ne), kiedy to Monte Alto było centrum regionalnym.

Monument 1::La Democracia, Gwatemala::
Monument 1
Kamienna głowa #1::La Democracia, Gwatemala::
Kamienna głowa #1
Kamienna głowa #2::La Democracia, Gwatemala::
Kamienna głowa #2

Wśród rzeźb z Monte Alto wyróżniać można dwa typy posagów. Pierwsza to grupa ludzkich głów bardzo przypominająca olbrzymie głowy Olmeków. Pozostałe rzeźby to ludzkie ciała o zdecydowanie korpulentnym wyglądzie, często nazywane są brzuchaczami.

Brzuchacz #3::La Democracia, Gwatemala::
Brzuchacz #3
Monument 2::La Democracia, Gwatemala::
Monument 2

Rzeźby z Monte Alto przypominają te cywilizacji Olmeków, poprzedzającej i zbiegającej się z Monte Alto. Podobieństwa do olbrzymich głów Olmeków sugerują, że te dwie kultury są w jakiś sposób powiązane. Czy Olmekowie migrowali na niziny Pacyfiku, czy po prostu wywarli wpływ na sztukę w tym regionie? Archeolodzy nie mają jeszcze odpowiedzi na to pytanie.


© 2021 Maciej Swuliński